KHIF Gymnastik
KHIF Gymnastik

Mikrospring 5-7 år


Mikrospring fra 5 – 7 år.   Kunne du tænke dig at gå til springgymnastik, men har aldrig prøvet det før?                            

Er du en frisk dreng eller pige, der er til sjove spring, sved på panden og masser af leg, så skal du komme og være med.  

Der er fokus på træning, der tager hensyn til børnenes alder og motoriske udvikling således det giver dem lyst til selv at træne deres gymnastiske færdigheder. 

Vi arbejder med fokus på, at kunne bære egen kropsvægt og have fornemmelse for rum og retning på alle niveauer. Det kommer til at foregå rigtig meget med leg på og med redskaberne. 
Vi skal snuse til "rigtig" gymnastik opvarmning, så vi blive stærke og dygtige til at styre hele kroppen. Vi bruger masser af god musik, og kommer trætte og glade hjem. 

Første træning er d. 7. september


Instruktør:

Lykke

Træningssted:

Kirke Hyllinge hallen (Gymnastiksal) 

Tidspunkt:

Torsdag 17.30 - 19.00

Pris:

850 kr.

Tilmeld
Tilmeld dig her til et af vores mange forskellige hold.
Tilmeld dig her

Sponsorer


Kalender
Besøg vores side
Kirke Hyllinge IF | Marbækparken 1 | 4050 Skibby | Tlf.: +45 40700083